2016/04/26

"Misija - Lietuva" Klaipėdoje

2016 m. balandžio 13 d. Klaipėdos universitete  įvyko renginys – disputas „Demokratija ir tapatumas: Lietuvos iššūkis - Klaipėdos atvejis".

Penki „Misija – Lietuva“ kūrėjai -  žinomi Lietuvos visuomenės veikėjai, kaip grupės „Antis“ lyderis, architektas A. Kaušpėdas, ekonomistas G. Nausėda, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas R. Dargis, filosofas ir CEZARIS partneris M. Kubilius, investuotojas ir visuomenininkas T. Langaitis, diskutavo su akademine bendruomene  apie mūsų demokratijos pamatus, Klaipėdos bendruomenės tapatumo ir vertės kūrimo perspektyvas. 

Įdomu, kad net akademinėje bendruomenėje kilo klausimas: ką šie žinomi vyrai darbo metu veikia šiame universitete? Koks jų "paslėptas" interesas? 

Atsakymas buvo vieningas. Mūsų interesas sutampa su mūsų misija: bendrystėje kildinama piliečio savivertė. 

Suprantama, kad vis dar posovietines žaizdas besigydančiai Lietuvos visuomenėje tokia misija yra keista naujiena. Tačiau tik šios misijos įgyvendinime slypi piliečių bendruomenės pamatas. 
      
 Klaipėdoje misionieriai kėlė tokią problemą: 

Europa išgyvena demokratijos tapatumo krizę. Kodėl tokios pamatinės demokratijos vertybės kaip laisvės puoselėjimas atsisuka prieš pačią demokratiją nesaugumu ir pačios demokratijos išskydimu. Atėjo laikas visu rimtumu paklausti: ar teisingai suvokiame žmogaus ir bendruomenės laisvę? Ar teisingai ir tvariai konstruojame Europinę tapatybę?

Lietuva yra jauna demokratija, kuri šiame Europos istorijos etape susiduria su keliagubu iššūkiu: atrasti demokratiją, kurios nepažįsta Rytai, ir kuri silpnėja Vakaruose. Ar rasime klasikinį ir tvarios demokratijos kelią mūsų Lietuvoje.

Demokratija formuojasi piliečių tarpe, kai šie atpažįsta savąjį bendrąjį gėrį ir jį atsakingai puoselėja. O miestas visada buvo demokratijos tarpimo erdvė. Tad ir pabandykime orios demokratijos kelio šiandien ieškoti Klaipėdoje, istorinio miesto, kuris pats ieško savo tapatumo ir stato savo miestiečių bendruomenę.